Улас Самчук - класик новітньої української літератури, автор першої книги про Голодомор в Україні – «Марія», трилогії «Волинь» та багатьох інших яскравих прозових творів, а також надзвичайно багатих фактажем та думками спогадів. Йому судилося прожити 82 роки, які вмістили в себе світові війни, революції, 58 років еміграції, важкий шлях до здобуття освіти, ув’язнення, і працю – вперту, наполегливу, творчу, що привела до заслуженого визнання.
На відзначення 110-ї річниці від дня народження Уласа Самчука обласна бібліотека для юнацтва підготувала бібліотечну виставку «Поборник слави і духу. У. Самчук». 25 лютого в рамках урочистої академії «Великі українці. Повернення із забуття» в Центрі патріотичного виховання молоді ім. С. Бандери бібліотекар Людмила Ковальчук презентувала виставку перед учнями і вчителями шкіл міста.
Високу цінність представляють собою еміграційні видання Уласа Самчука 40-70 років видавництв Канади, США та інших. Уся спадщина письменника – художня, мемуарна і публіцистична – багатюща енциклопедія українського буття на великому часовому матеріалі насичена драматичними подіями. Ще однією сторінкою у відкритті «світу Самчука» є спогади в журнальних та газетних публікаціях широкого кола його сучасників, що змальовують портрет чесної, відкритої людини. З твердими національними переконаннями та моральними принципами (О. Лятуринська. С. Кузьменко, О. Теліга, О. Мох). Широкий критичний матеріал на публіцистичну та творчу спадщину У. Самчука подано на сторінках журналів «Слово і час». «Сучасність», «Розбудова держави».
На долю цієї непересічної людини випало багато випробувань, водночас йому даровано великий талант та впевненість в обраній дорозі. Їх таких – молодих та палаючих. Було багато: О. Олесь, О. Ольжин, Є. Маланюк, О. Теліга, крім літературної праці, культурних зацікавлень й ідеології, єднала їх велика одержима любов до України.
|