Головна » Видавнича діяльність » Лауреати обласної ім. В. Стефаника та міської ім. І. Франка літературних премій 2018 року:експрес-інформація
18.06.2018
Лауреати обласної ім. В. Стефаника та міської ім. І. Франка літературних премій 2018 року:експрес-інформація

УДК 821.161.2.09. (477.86) (083.8)

Л 28

 

Лауреати обласної імені В. Стефаника та міської імені І. Франка літературних премій 2018 року: експрес – інформація / [уклад. Бідичак Я.Д.; ред. Ребрик Г. М.; відп. за вип.. Шаган С.Я.]; Івано-Франківська обласна бібліотека для юнацтва. – Івано-Франківськ, 2018. – 12с.

 

 

 

 

Укладач: Я.Бідичак

Редактор: Г.Ребрик 

Відповідальна за випуск: С.Шаган

 

Лауреати обласної  літературної премії

ім. В. Стефаника  за 2018 рік :

Г. Христан – за книгу «Отченаш неба»

Л. Шмигельська – за книгу «Осанна осені», «ПроСвіт»

Галина  Христан народилася 31 травня 1957 року в селі Саджава Надвірнянського району Івано-Франківської області. За фахом бібліотекар, працює в рідному селі. Є головою первинного осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Лауреат першого та другого Всеукраїнських фестивалів гумору та сатири (Київ - 1992, 1993 рр.). Член літстудії «Бистрінь», яка діє при районній газеті «Народна Воля» з 1987 року, лауреат районної літературної премії ім. Надії Попович. Почесний член літературного об’єднання «Радосинь» (м. Київ). Член Національної спілки письменників України з 2006 року. Друкувалась в місцевих та республіканських газетах, журналах «Перевал», «Дзвін», «Гражда», «Ятрань», «Вірність», «Четвер». Автор книг «Старий і кіт», «Я вернуся», «Великоднє чудо», «Білий острів», «Отченаш неба». У своїх прозових творах авторка вірна життєвій правді й любові до простих людей, яких змальовує. Вірна своєму захопленню – красному письменству.

Галина Христан пройшла плідний творчий шлях, що вів до розширення тематики і збагачення художньо – стильової палітри її оповідань. Віхи цього шляху увінчані п’ятьма прозовими книжками  письменниці.

Свою книгу «Вірність» письменниця присвятила 70 – річчю створення УПА. З оповідань Г. Христан постають сама правда життя, героїка визвольних змагань, мужня самопожертва українських патріотів. Кожна із двадцяти восьми бувальщин – хвилююча новела з народного життя, з життя того краю, що зветься Прикарпаттям. Гортаючи книжку, переконуємося, як дбайливо і прискіпливо висвітлює письменниця кожну свою оповідь. У невеликих за обсягом бувальщинах, ніби в краплі роси віддзеркалюється та чи інша подія, висвітлюються образи героїв – повстанців. Перед читачем постають люди високого громадянського обов’язку, твердого патріотичного гарту. В їхніх вчинках: і любов до України («Агітатор»), і вірність родинній традиції («Алюмінієве горнятко»), і високі моральні якості людини («Атеїстка», «Відтанцювала» та ін. ).

Про що б не писала Галина Христан, вона вміє добре розкрити тему, виткати килим сюжету, спів ставити факти, скористатися влучним порівнянням. Ця книга є надійна сходинка на шляху творчого зростання. Читаючи її стаємо духовно багатими, переймаємося глибоким розумінням того подвигу, що вершили наші мужні патріоти.

Твори

Христан Г. Береза. Кава з коньяком. Чужий. Наркоман: оповідання /Г. Христан //Перевал. – 1996. – №1 – С. 156 – 161.

Христан Г. Білий острів: новели /Г. Христан. – Надвірна, 2007. – 184 с.

Христан Г. Дві новели: у церкві присягала. Три дні щастя / Г. Христан // Перевал. – 2002. – №3. – С. 27.30.

Христан Г. Доленосна пісня остарбайтера /Г. Христан //Перевал. – 2017. - №3 – 4. – С. 178 – 179.

Христан Г. Зло – чин – це – ви.Свої люди, християни.Дідусь із течкою:оповідання /Г. Христан //Перевал. – 2016. – № 1 – 2. – С. 99 – 101.

Христан Г. І ні капіньки не встидно: оповідання / Г. Христан // Перевал. – 2011. – № 2 – 3. – зшиток 2. – С. 424 – 437.

Христан Г. Старий і кіт: новели / Г. Христан. – Надвірна: Друкарня, 2002. – 95 с.

Христан Г. Яка користь від документів. І що вуйкові не сподобалося?: оповідання /Г. Христан //Перевал. – 2000. - № 4. – С. 123 – 126.

Публікації про життя і творчість

Г. Христан

Гаврилович І. Навіть у калабані я бачу сонце…: Г. Христан у літ музеї / І. Гаврилович // Галичина. – 2012. – 12 черв. – С. 7.

Олійник В. Відлуння пережитих днів: про кн. Г. Христан «Вірність» /В. Олійник //Галицька Просвіта. – 2015. – 21 трав. – С. 4.

Питлюк М. Третя книга Галини Христан: «Великоднє чудо» /М. Питлюк //Рідна земля. – 2004. – 3 черв. – С. 9.

 

Леся Шмигельська народилася 1972 року у с. Камінь Рожнятівського району Івано-Франківської області – українка, поетеса, член НСПУ, лауреат літературної премії ім. Марійки Підгірянки (Івано-Франківської обласної організації Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка), член Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, авторка п’ятьох поетичних збірок «Поцілунок літа», «Жінка з осені», «Тепло незвіданих доріг», «Всеобрій», «ПроСвіт», «Осанна осені». Лауреат ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Леся Мартовича.

Закінчила Калуський коледж культури і мистецтв. Працює в шкільній бібліотеці в рідному селі, навчається в Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника. Вірші авторки друкувалися в літературних  періодичних виданнях в Україні та закордоном, а також у колективних збірках «З горіха зерня», «Рожнятівщина літературна», «Вічний Павло» (спогади про П. Добрянського), «Відлуння Майдану», «Воїнам Світла», «Мислити і жити Україною». Молода авторка осягає різні поетичні форми: класичний вірш, рубаї, філософські строфи. Листопадово – зимова елегія – так можна визначити загальний тембр віршів Лесі Шмигельської. Легкий ритм, мелодійність, простота – усе в тій гармонійній наближеності до досконалості, якого багато з митців прагнуть і не завжди знаходять.

Поетичний світ Лесі Шмигельської – цікавий і неординарний. У літературному багатоголоссі відомих імен Прикарпаття і навіть України вона явно різниться самобутнім і щирим талантом. Про неї писали схвальні відгуки колеги по перу, журналісти, критики, літературознавці. Книжки «ПроСвіт», «Осанна осені», які вона подавала на здобуття премії, - яскраве підтвердження її поетичного таланту, і є свідченням того, що перед нами щира, задушевна сповідь талановитої жінки, яка має що сказати сучасникам і собі. Поетеса помітно виросла як митець, має свій стиль і тематичну палітру.

Леся Шмигельська – авторка працьовита і наполеглива у досягненні намічених рубежів. Шліфування кожної поетичної фрази, кожного образу чи просто вислову про незвичайне чи прекрасне і забезпечують авторці добрий успіх і широкий читацький загал. Йде вона своєю літературною дорогою з великою любов’ю до рідного краю, до свого народу і України.

 

Твори

Шмигельська Л. Україні: вірші / Л. Шмигельська //Перевал. – 2016. - № 1- 2. – С. 65 – 67.

Шмигельська Л. Піднебесся любові: вірші /Л. Шмигельська // Перевал. – 2009. - №3. - С. 123 – 125.

Шмигельська Л. Осанна осені: вибрані поезії /Л. Шмигельська. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2016. – 244 с.

Шмигельська Л. Зіркою зійду: вірші /Л. Шмигельська // Дзвін. – 2009. - № 1 – 12. – С. 25 – 27.

Публікації про життя і творчість

Л. Шмигельської

Баран Є. «Сім слів. Сім струн. Сім сивочолих смутків»: Леся Шмигельська «Всеобрій» /Є. Баран // Перевал. – 2016. - № 1 – 2. – С. 234 – 235.

Слоньовська О. «Такі мої ці вірші, як дощі»: про кн. «Поцілунок літа» Лесі Шмигельської /О. Слоньовська //Галичина. – 2009. – 3 листоп. – С. 7.

Фарина І. Мандрування у листомрію: Л. Шмигельська і її нова книга «Осанна осені: вибрані поезії» /І. Фарина // Галицька Просвіта. – 2017. – 4 трав. – С. 3.

 

Лауреати міської літературної премії

ім. І. Франка за 2018 рік :

Я. Довган – за поетичну збірку «На сонячному боці»

В. Смирнов – за книгу «Написане залишається»

Ярослав Довган народився 1956 року в с. Микитинці Івано-Франківської області. Закінчив Літературний інститут ім. М. Горького в Москві. Працює редактором в Івано-Франківському видавництві «Лілея – НВ». Автор чотирьох поетичних збірок «Числобог» (1989), «1999» (1997), «Спостережник» (2004), «Посіяна до часу торба з сухарями « (2006). Один з представників так званого «станіславського феномена». Деякі пісні гурту «Мертвий півень» були написані на слова Ярослава Довгана.

«Спостережник» - жанр книги Я. Довгана не вказано. Ця книга може бути простою медитацією, виголошенням індивідуальної філософії, щоденниковою прозою, елегійними спогадами. Може бути всім і нічим водночас. Автор ні на чому не наголошує і ні до чого не зобов’язує. Довган – майстер поетичної фрази. На перший погляд – це виглядає просто , сказав і є! Насправді… один Бог знає, як воно буває насправді. Але те, що Ярослав Довган – поет, один із найоригінальніших українських поетів – сумнівів не виникає. Його поезія потребує не тільки знань, а й досвіду. Цю книгу можна читати з будь – якої сторінки. Довгана треба просто слухати. І тим більше не сперечатися. Все що Довган говорить – дуже і дуже конкретне. Уміння його у тому, що він змушує тебе перебувати у цьому стані, відчути і перечути все бачене, прожите і передумане автором. Основний принцип спостереження у Довгана – принцип філософського парадоксу. Він не ставить прямих запитань, а заганяє читача у пастку питання. Коли ти цього запитання і не сподіваєшся.

Твори

Довган Я. Спостережник: вірші /Я. Довган. – Івано-Франківськ: Лілея – НВ, 2004 – 64 с.

Публікації про життя і творчість

Я. Довгана

Баран Є. Парадокси Я .Довгана: про книгу «С-п-о-с-т-е-р-е-ж-н-и-к» / Є. Баран // Захід. кур’єр. – 2004. – 12 серп. – С. 12.

Микицей М. З цими рядками вірили у безсмертя: про кн. Я. Довгана «Райський птах в осінньому саду» /М. Микицей // Захід. кур’єр. - 2010. – 25 листоп. – С. 16.

 

 

Категорія: Видавнича діяльність | Переглядів: 955 | Додав: admin | Рейтинг: 1.0/10
Неділя, 14.08.2022, 19:02


Untitled
ГОЛОВНА
ПРО БIБЛIОТЕКУ
СТРУКТУРА
НОВИНИ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ПОСЛУГИ
ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ

Пошук

Нові видання обласної
бібліотеки для юнацтва

Календар знаменних і пам’ятних дат на 2022 рік

Лауреати обласної ім. В. Стефаника та міської ім. І. Франка літературних премій.

Інформаційний бюлетень "Час. Книга. Молодь" за 2020 рік.

Всі видання

Наше опитування

Чи відвідуєте Ви нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 232

Календар

«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архів записів

Статистика

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET КОМПІК ІФ інформаційно-довідковий портал Івано-Франківська. Розмістити оголошення, фірми, установи, сайти та інше. Івано-Франківськ
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вихід

Форма входу

Cтворення сайтів Івано-Франківськ Хостинг від uCoz |