Головна » Видавнича діяльність » Бібліотека, молодий читач: нова модель співпраці.
24.11.2010
Бібліотека, молодий читач: нова модель співпраці.

 

Балагурак І.Й. – зав.кафедрою

«Юність» Косівської ЦРБ

 

Бібліотека, яка обслуговує юнацтво сьогодні − це авторитетний молодіжний центр з різноманітними інформаційними послугами, центр знань та творча лабораторія педагогічної майстерності.

Бібліотека здатна створювати атмосферу творчої зацікавленості у навчанні, науці, мистецтві, впливати на стан духу, який не піддається жодним вимірам та оцінкам, проте лежить в основі моралі. Саме бібліотека є тією підвалиною, на якій зводиться простір культурного суспільства.

Посередником між друкованим словом і користувачем виступають бібліотека та бібліотечні працівники. Один давній мудрець сказав: «Книги мають свою долю, визначену читачами». Книга − особливий ресурс, що має, насамперед, інтелектуальну вартість.

Соціологи та психологи всього світу давно дійшли тієї думки, що читання розвиває інтелект, формує духовно зрілу, освічену, гармонійну особистість. Бібліотека «створює» читачів, привертаючи молоді любов до книги.

Існує постійний взаємозв'язок у книгозбірні між бібліотечним працівником, книгою і читачем. Ланцюг «бібліотекар − книга − читач» нерозривний.

Тісна співпраця бібліотекаря і молодого читача дає плідні результати. Юнацтво та молодь − активні читачі кафедри «Юність» Косівської ЦРБ. На кафедрі щороку обслуговується понад 700 користувачів, серед яких учні двох загальноосвітніх шкіл м. Косова, гімназії-інтернату, інших шкіл району, а також студенти Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва імені В.Касіяна та студенти вузів, які проживають на території міста та району, а навчаються за межами Косівщини. Крім того на кафедрі «Юність» обслуговується працююче юнацтво, безробітна молодь, молоді інваліди.

Сфера інтересів сучасної молоді значно розширюється і бібліотека намагається якнайповніше задовільнити їх запити. Значно розширився діапазон запитів, які пов'язані зі створенням навчальних закладів нового типу та введенням в навчальний процес нових дисциплін. Бібліотечний фонд Косівської ЦРБ добре укомплектований навчальними посібниками для вузів, частина яких закуплена за платні послуги. Проте навчальна література потребує постійного оновлення та поповнення.

Платні послуги, що здійснює бібліотека, дають можливість придбати нову літературу, яка необхідна для задоволення читацьких запитів юнацтва.

При бібліотеці діє акція «Подаруй бібліотеці книгу». Студенти дарують книги для книгозбірні, серед яких свої власні книги презентували Мирослав Лаюк «Самому стати світом» та Віталій Репета «Фантазії на ніч». У бібліотечній світлиці відбулася презентація книги учня гімназії-інтернату, а тепер студента Києво-Могилянської академії М. Лаюка «Самому стати світом» за участю автора.

Читачі, які дарують книги для бібліотеки, користуються платною літературою безкоштовно.

Про новинки літератури можна дізнатись з бібліотечної виставки «Нові книги: зацікавлений погляд», на якій розміщена сучасна українська поезія та проза, твори світової літератури та інша друкована продукція.

Для молоді організована виставка-персоналія «Сузір'я славних імен України», на якій представлені книги ювілярів: поетів, письменників, творчих людей. Виставка-календар «Хай буде вільна Україна на всі віки, на всі часи» знайомить з щомісячними визначними датами. Фонд зарубіжної літератури розкритий за допомогою виставки-перегляду «Коштовна спадщина світової літератури». На допомогу шкільній програмі організовані викладки літератури «Що читаютъ в школі» та «Прочитайте влітку».

Найбільшим попитом серед юнацтва та молоді користуються книги сучасних українських авторів Любка Дереша, Ірен Роздобудько, Марини та Сергія Дяченків, а з зарубіжних письменників − твори Пауло Коельо, Дена Брауна, Анхеля Куатьє та ін.

Все частіше використовується такий нетрадиційний підхід у роботі бібліотеки як читання книг за допомогою Інтернету, що має великий попит серед молоді. Але не потрібно забувати про безпосереднє читання книг, його виховне значення у житті юнацтва та молоді.

Для молоді бібліотечними працівниками Косівської ЦРБ було проведено диспут «Чи може людина жити без книги?», на якому обговорювалися питання про важливість книги, її заміну комп'ютером, майбутнє книговидання. Під час диспуту молоді люди прийшли до висновку: комп'ютер не може замінити книгу.

У практику роботи кафедри «Юність» впроваджуються нові форми масової популяризації літератури: літературний диліжанс (по творах одного автора), літературний марафон (по творчості кількох поетів), цикл літературних досьє (до ювілейних дат зарубіжних письменників), мистецька палітра (по творчості кількох митців), експрес-інформація (по періодиці для молоді), ін.

Найбільш популярними серед молоді є зустрічі з цікавими людьми, інтелектуальні ігри, вікторини, брейн-ринги.

Спільно з учнівською молоддю у бібліотечній світлиці відбулося літературне свято «Ще не було епохи для поетів, але були поети для епох», на яке були запрошені місцеві поети Б. Радиш-Маринюк, В. Шкурган, I. Маковійчук. Бібліотечні працівники підготували виставку «Поети − це скарби народні» і провели огляд літератури по ній. Вечір пройшов у формі діалогу поетів та юних читачів.

Косівська ЦРБ підтримує тісні зв'язки з центром соціальних служб для дітей та молоді. Спільно було проведено зустріч з психологом, тренінг, а також для бібліотеки подарували книги по духовності.

У бібліотечній світлиці проходили зустрічі з працівниками правоохоронних органів, лікарями, працівниками Національного природного парку «Гуцульщина».

При бібліотеці діють читацькі об'єднання для юнацтва «Книголюб», «Знавці», «Краєзнавець».

На засіданнях клубу «Книголюб» юнацтво та молодь є активними учасниками. Кожне засідання присвячене певній темі, зокрема, знайомству з розділами бібліотечного фонду ЦРБ. На засідання запрошуємо людей, які зайняті у тій сфері виробництва, якій присвячена тема. Так, коли вивчали природничі науки, були присутні і виступили працівники Національного природного парку «Гуцульщина», які надали цікаву інформацію про флору і фауну Карпат.

При вивченнні технічної літератури запросили програміста, працівників пожежної частини м. Косова, які розповідали про те, як попередити пожежу та поведінку людини під час пожежі; як захистити молодий організм від шкідливого впливу комп'ютера.

У бібліотеці діє клуб «Ерудит», який об'єднує дорослих читачів і юнацтво. Щотижня члени клубу збираються у бібліотечній світлиці, проводять ігри «Що? Де? Коли?». Старші члени діляться досвідом з молодим поколінням, прививаючи молоді любов до знань.

Косівська ЦРБ обслуговує молодих людей з обмеженими можливостями. Серед них молода поетеса, вчитель-філолог М. Лазарович, яка веде літературну студію «Джерельце» при Косівській гімназії. 3 нею проводились неодноразові зустрічі, її книги є у фонді нашої бібліотеки.

Для того, щоб завоювати прихильність юних читачів, потрібно також якнайповніше виконувати їхні читацькі запити за допомогою книг, періодичних видань, послуг Інтернету.

Подальша робота кафедри «Юність» направлена на тісну співпрацю з юнацтвом і молоддю, щоб сприяти її духовному та інтелектуальному розвитку, а також на активну участь юнацтва у сучасному житті бібліотеки.

Категорія: Видавнича діяльність | Переглядів: 2213 | Додав: admin | Рейтинг: 0.0/0
Неділя, 24.10.2021, 15:45


Untitled
ГОЛОВНА
ПРО БIБЛIОТЕКУ
СТРУКТУРА
НОВИНИ
ФОТОГАЛЕРЕЯ
ПОСЛУГИ
ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
ПЕРІОДИЧНІ ВИДАННЯ

Пошук

Нові видання обласної
бібліотеки для юнацтва

Календар знаменних і пам’ятних дат на 2022 рік

Лауреати обласної ім. В. Стефаника та міської ім. І. Франка літературних премій.

Інформаційний бюлетень "Час. Книга. Молодь" за 2020 рік.

Всі видання

Наше опитування

Чи відвідуєте Ви нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 228

Календар

«  Листопад 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Архів записів

Статистика

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET КОМПІК ІФ інформаційно-довідковий портал Івано-Франківська. Розмістити оголошення, фірми, установи, сайти та інше. Івано-Франківськ
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Вихід

Форма входу

Cтворення сайтів Івано-Франківськ Хостинг від uCoz |